Szybki kontakt
-
ul. Wesoła 36
42-202 Częstochowa
Polska
Księgarnia.info - 34 307 08 88
- sklep@ksiegarnia.info
Mira Majdan - Święta Rita z Cascii. Życiorys, nowenna, modlitwy
Co sprawia, że Rita z Cascii, XIV-wieczna święta z małej górskiej wioski we Włoszech, po dziś dzień cieszy się niesłabnącą popularnością, a w jej sanktuariach - także w naszym kraju - tłumy ludzi z ufnością powierzają Bogu sprawy na pozór beznadziejne? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w życiorysie tej świętej żony, matki i zakonnicy, która potrafiła odnajdywać Boga nawet w najbardziej zagmatwanych kolejach życia.
Zamieszczony wybór dawnych i współczesnych modlitw pomoże nam nie tylko zwracać się do św. Rity o wstawiennictwo, ale również odnaleźć w niej przyjaciółkę pomagającą zaakceptować naszą, często niełatwą codzienność.
Za zgodą Kurii Metropolitalnej Warszawskiej
Zobacz inne książki autora: Mira Majdan
SPIS TREŚCI
RÓŻA I CIERŃ
Cudowne narodziny - 5
Pierwszy krzyż - 9
Żona, matka i wdowa - 12
Na zakręcie - 14
Szturm do nieba - 16
Otwarcie bramy - 18
Życie zakonne - 20
Cud ciernia - 22
Róża i figi - 24
Cud uzdrowionej ręki - 26
Droga do kanonizacji - 27
Kult Rity dzisiaj - 30
KULT ŚWIĘTEJ RITY W POLSCE
Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie - 33
Kościół Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu - 36
MODLITWY
Nowenna do świętej Rity - 39
Litania do świętej Rity - 57
Modlitwa do świętej Rity - 61
Modlitwa osoby poszukującej partnera do zaślubin - 62
Modlitwa małżonki - 63
Modlitwa matki - 65
Modlitwa wdowy - 67
Modlitwa osoby konsekrowanej - 68
Modlitwa o pokój w rodzinie - 69
Modlitwa o wyproszenie, za przyczyną świętej Rity, łaski w sytuacjach beznadziejnych - 70
Modlitwa dziękczynna za łaskę wyproszoną przez wstawiennictwo świętej Rity - 71
Przemówienie Ojca Świętego Jana Pawła II wygłoszone do czcicieli świętej Rity
przybyłych do Rzymu w setną rocznicę jej kanonizacji 20 maja 2000 roku - 72
Źródła: - 78
Fragment:
Pierwszy krzyż Wchodząc w wiek, kiedy inne dziewczęta oglądają się za chłopcami, Rita z coraz większą tęsknotą kieruje wzrok na mury klasztoru świętej Marii Magdaleny. To nie dziecinna mrzonka. Czternastoletnia dziewczynka dobrze wie, czego chce, osiągnęła już przecież właściwy wiek do zawierania zaręczyn. Jej postanowienie natrafia jednak na silny opór rodziców. Choć sami pobożni, nie tak wyobrażają sobie przyszłość córki, której chcieliby zapewnić dobre, spokojne życie. Czy Kościół, przeżywający tak poważny kryzys przywództwa, potrafi zatroszczyć się o bezpieczeństwo gromadki bezbronnych zakonnic, wśród których są siostry z wielu różnych rodzin, należących nieraz do przeciwnych stronnictw politycznych? Czy klasztorne mury zdołają uchronić je przed zamieszkami lub plagą wendetty? Niech lepiej Rita wyjdzie za mąż, a wtedy, gdy zabraknie rodziców, będzie miała pewną opiekę i wsparcie. Zresztą nadarza się odpowiedni kandydat, Paweł Mancini, strażnik miejski czuwający nad bezpieczeństwem mieszkańców. Rodzice bez wahania powierzą swoją jedynaczkę temu zaradnemu, energicznemu mężczyźnie. Słowa Amaty i Antonia po ludzku są ciosem dla Rity, która za nic nie potrafi zrozumieć, dlaczego człowiek miałby być dla niej pewniejszym oparciem niż Bóg. Jednak na modlitwie, a być może również po zasięgnięciu rady spowiednika, uświadamia sobie swój własny obowiązek wobec rodziców, którzy nie mają w swej starości innej podpory niż ona, Rita, dana im cudem przez Boga. Czy więc to nie Bóg przemawia przez ich usta? Czy nie jest wolą Boga, aby poświęciła swoje własne plany i wzięła na siebie ten krzyż, który On jej wyznacza? A jeśli tak jest, to jej pragnienia i marzenia muszą zejść na plan dalszy. Przyjmie swój los nie w szemraniu i buncie, ale wielkodusznie, tak jak kiedyś jej matka przyjęła krzyż bezpłodności. Szesnastoletnia Rita wychodzi za mąż pogodzona z sytuacją i zdecydowana jak najlepiej służyć Bogu w osobie męża i dzieci. Paweł Mancini jest dobrą partią i atrakcyjnym mężczyzną, szczerze przywiązanym do swojej młodej żony, lecz jego wybuchowa i uparta natura nie wróży łatwego pożycia, a różnica charakterów i upodobań staje się ciężkim krzyżem dla wrażliwej, kochającej samotność Rity. Ona wie jednak, że nie wyszła za mąż dla własnej przyjemności, lecz by wypełnić Boże powołanie. W nieporozumieniach małżeńskich nie szuka pociechy u rodziców czy sąsiadek. Jej powiernikiem jest Bóg i trzej obdarzani szczególnym kultem w jej stronach święci: święty Augustyn, Jan Chrzciciel oraz kandydat na ołtarze, augustianin, Mikołaj z Tolentino. To z nimi rozmawia Rita piorąc bieliznę, przygotowując posiłek, zbierając figi, czy przycinając róże - a modlitwa daje jej siłę, by wnosić pokój i pogodę ducha w życie swojej rodziny. (...)
Contact form is not available