Szybki kontakt
-
ul. Wesoła 36
42-202 Częstochowa
Polska
Księgarnia.info - 34 307 08 88
- sklep@ksiegarnia.info
Ks. dr. Grzegorz Klaja - Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego + audiobook
Książka dla wiernych i kapłanów, którym przybliża własne dziedzictwo liturgiczne Kościoła rzymskokatolickiego, a poprzez to pozwala lepiej zrozumieć liturgię, nie tylko tę starszą, ale również tę odnowioną. Do publikacji dołączony jest audiobook na płycie CD z pełnym tekstem książki.
Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego skierowana jest do osób, które systematycznie czy okazyjnie pragną uczestniczyć we Mszy św. trydenckiej. Książka pomaga w bardziej świadomym udziale w liturgii. Jest przewodnikiem prowadzącym w głąb misterium.
Jednak publikacja nie jest skierowana tylko do osób zainteresowanych uczestnictwem w tradycyjnej liturgii. Jest przydatna szerokiemu gronu wiernych i kapłanów. Pozwala poznać i przybliża własne dziedzictwo liturgiczne Kościoła rzymskokatolickiego, a poprzez to lepiej zrozumieć odnowioną liturgię. Czytelnicy – jak pisze autor – „zrozumieją wiarę naszych dziadków i pradziadków”.
W publikacji poruszane są ważne zagadnienia m.in.: sens ustawienia celebransa „tyłem do ludzi”, znaczenie języka łacińskiego podczas liturgii, rozumienie symboliki obrzędów czy kościoła obecnie zanikłe w zbiorowej czy indywidualnej świadomości.
Książka stanowi również ważny głos refleksji nad relacją, jaka zachodzi czy winna zachodzić pomiędzy starszą formą liturgii rzymskiej a odnowioną. Szuka odpowiedzi na pytanie o miejsce i rolę tradycyjnej liturgii w czasach po Soborze Watykańskim II.
Wywód jest rzeczowy, ukazujący zagadnienia z różnych perspektyw. Autor podejmuje problematykę, posługując się językiem żywym, obrazowym i przekonywającym. Tę książkę dobrze się czyta.
Sądzę, że lektura tej książki księdza Klaji posłuży uczestnikom nie tylko Mszy świętej starożytnego rytu rzymskiego, ale i liturgii sprawowanej w formie soborowej odnowy – ks. prof. Stefan Koperek CR
Chcę w miarę przystępny sposób przybliżyć niekiedy trudne, a dla współczesnego człowieka czasem zupełnie utracone znaczenia idei, obrzędów, gestów i znaków liturgicznych – Autor
Ks. dr Grzegorz Klaja – kapłan diecezji bielsko-żywieckiej, doktor teologii z zakresu liturgiki w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (Sakralność świątyni chrześcijańskiej, Kraków 2008 r.); tradycyjny ryt rzymski poznał od strony praktycznej w parafii św. Bedy Czcigodnego w Londynie (09.2010–07.2011 r.). Absolwent Podyplomowego studium muzeologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie 2012 r., w latach 2011-2017 dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej, diecezjalny konserwator zabytków architektury i sztuki kościelnej 2014-2015; od 2011 moderator i opiekun grup wiernych związanych z łacińską tradycją Kościoła w diecezji bielsko-żywieckiej, obecnie pełni funkcję proboszcza parafii św. Barbary w Bielsku- Białej, autor publikacji i artykułów.
Książka posiada Imprimatur.
Spis treści:
Nieco o tej książce i jej Autorze
Wstęp
1. Praefatio – zagadnienia wprowadzające
2. „Stara” Msza do „nowej” Mszy – zależność i relacja
3. Czy ksiądz się obraził? O Mszy św. „tyłem do ludzi”
4. Jak czytać ołtarz i jego otoczenie. Symbolika kościoła i poszczególnych jego elementów
5. Czy szata zdobi? O kapłańskich szatach do Mszy św.
6. Złożyć Bogu ofiarę. O znaczeniu Offertorium
7. Cisza a wołanie Kanonu rzymskiego
8. Jak uczestniczyć we Mszy św. trydenckiej?
9. Czy Msza św. tzw. trydencka „pasuje” do mentalności współczesnego człowieka?
Wykaz skrótów
Bibliografia
Spis ilustracji
Ilustracje
Opis
- Format
- 140 x 210 mm
- Autor
- Ks. dr. Grzegorz Klaja
- Oprawa
- miękka
- Liczba stron
- 320, w tym 24 kolorowe
Contact form is not available