Szybki kontakt
-
ul. Wesoła 36
42-202 Częstochowa
Polska
Księgarnia.info - 34 307 08 88
- sklep@ksiegarnia.info
Przyczyny Upadku Polski - Ks. Walerian Kalinka
Przyczyny upadku Polski to jedna z najbardziej wnikliwych i opartych na rozległych źródłach książek ukazujących przyczyny upadku Polski w XVIII wieku. Ksiądz Walerian Kalinka, jeden z twórców krakowskiej szkoły historycznej, współpracownik Zamojskich i Czartoryskich, autor monumentalnego dzieła Sejm Czteroletni, pisał swoją książkę w przekonaniu, że Polacy nie potrzebują romantycznych mitów i kojących baśni, ale prawdy – nawet jeśli miałaby ona być trudna do zaakceptowania.
Przyczyny upadku Polski to jedna z najbardziej wnikliwych i opartych na rozległych źródłach książek ukazujących przyczyny upadku Polski w XVIII wieku. Ksiądz Walerian Kalinka, jeden z twórców krakowskiej szkoły historycznej, współpracownik Zamojskich i Czartoryskich, autor monumentalnego dzieła Sejm Czteroletni, pisał swoją książkę w przekonaniu, że Polacy nie potrzebują romantycznych mitów i kojących baśni, ale prawdy – nawet jeśli miałaby ona być trudna do zaakceptowania. W swojej książce, posiłkując się licznymi, często już niedostępnymi dokumentami, starał się pokazać Polskę w chwili rozbiorów na tle zmian zachodzących w Europie. Z jego analiz wynika, że Polacy nie byli w stanie zrozumieć nowoczesnej polityki, opartej jedynie na grze interesów, której mistrzami byli Fryderyk II i Katarzyna II. Tkwiąc mentalnie wciąż w wieku XVII, a nawet w epokach wcześniejszych, osłabiając państwo od wewnątrz w imię źle pojętej wolności jednostek, a zarazem naiwnie wierząc w obietnice innych państw, które składając je, wcale nie miały zamiaru ich dotrzymywać, Polacy sami rozmontowali swój kraj. Przedstawiając tę smutną prawdę, Kalinka nie chce wszakże potępiać rodaków. Pragnie raczej, ukazując im błędy i fatalne zaniechania, sprawić, aby historia stała się dla nich prawdziwą nauką życia, pozwalając w przyszłości uniknąć podobnych katastrof. Jak pisał w jednym z listów: „Póki Polacy nie poznają przyczyn swego upadku, dopóty nie zrozumieją, dlaczego dziś cierpią i cierpieć muszą”.
To pierwsze od ponad stu lat wznowienie dzieła Waleriana Kalinki, historyka wybitnego i niesłusznie dziś przemilczanego, powinno stać się przyczynkiem do namysłu nad obecną polityką naszego państwa. Mimo tragedii rozbiorów i katastrofy, jaką była dla Polski druga wojna światowa, Polacy wciąż zdają się nie rozumieć, na czym polega polityka, naiwnie ulegając obietnicom mocarstw, które – tak jak zawsze – wcale nie zamierzają obietnic tych spełniać. Być może książka ta spełni nadzieje, które pokładał w niej autor i stanie się dla czytelników źródłem prawdy, która jest drogą do wolności.
Ksiądz Walerian Kalinka (1826-1881), prawnik i historyk, sekretarz Władysława Zamojskiego i Adama Czartoryskiego, wybitny badacz okresu rozbiorów, archiwista, jeden z głównych przedstawicieli krakowskiej szkoły historycznej, a także duchowny szerzący myśl katolicką na kresach. Wśród jego dzieł – których zbiorowe wydania obejmuje dwanaście tomów – znajdują się między innymi takie pionierskie prace jak Sejm Czteroletni, Galicja i Kraków pod panowaniem austriackim oraz Ostatnie lata panowania Stanisława Augusta, których nowe wydanie, opatrzone wstępem i dodatkowymi przypisami, oddajemy do rąk czytelników.
Opinie recenzentów:
Polska od wieków znajduje się w trudnym położeniu geopolitycznym ze względu na swoją geografię i potencjał. Stosunek sił na niekorzyść Polski w najbliższej przestrzeni wymaga od rządzących zręczności i sprytu, rozumnej akomodacji i roztropności. Każdemu pokoleniu towarzyszy żywotna potrzeba wypracowania spójnej doktryny państwowej, która odzwierciedlałaby realne zasoby i położenie oraz wynikające stąd aspiracje i szanse realizacji interesów. Tymczasem zamiast przenikliwej i pragmatycznej doktryny w polskiej rzeczywistości od wieków górę bierze przedziwna „jednostajność usposobień”: myślenie życzeniowe, oparte na złudzeniach i mitach, a nie na twardym stąpaniu po ziemi. Na dodatek polityczni „przewodnicy” dotknięci są „zarazą” sprzedajności i korupcji. Gdy tę skłonność połączy się z egoistycznym podejściem do służby publicznej, prowadzącym do anarchizacji państwa i jego ograbiania, to powstaje dzięki książce Waleriana Kalinki ponadczasowa opowieść o niezmienności polskiego „genotypu”, o jakiejś metafizycznej „klątwie”, skazującej polskie rządy na powtarzalność katastrof i klęsk.
Lektura książki Kalinki kieruje uwagę w stronę szkód, jakie w polskich umysłach od wieków powodują rozmaici manipulatorzy. Od niekompetentnych polityków poczynając, przez narodowych bajarzy, nazywanych niesłusznie historykami, po medialnych magów, konstruujących w umysłach odbiorców iluzje o unikalnym posłannictwie Polski i Polaków. Przypomina się także szkodliwa rola obcej agentury, która doskonale rozpoznaje słabości (nie)polskich pseudoelit i czyni z Polski „Boże igrzysko”, gdzie harcują wrogie siły (w tym potężni aktorzy niepaństwowi, tacy jak wielkie korporacje, działający w interesie oligarchii międzynarodowej). W efekcie powstaje ułomny wizerunek skłóconych Polaków, którzy nie umieją się rządzić, albo jeszcze gorzej, którzy stają się „zawadą”, „źródłem jątrzenia”, a nawet „podżegaczem wojennym”. Z tych powodów w czasach klęski nie zasługują nawet na współczucie, a co dopiero skuteczny ratunek.
Czy fundowany obecnie Polakom scenariusz nieuchronnego starcia z Rosją naprawdę musi doprowadzić do zbiorowego samobójstwa? Tym razem bez możliwości „zmartwychwstania”…
Stanisław Bieleń
Prof. dr hab. Witold Modzelewski
Opis
- Format
- 16 x 23 cm
- Autor
- ks. Walerian Kalinka
- Oprawa
- Miękka
- Liczba stron
- 276
- Data wydania
- 2023
Contact form is not available